Sık sorulan: Motoru Değişmiş Araba Nasıl Anlaşilir?

Motoru değişmiş araç alınır mı?

Motor yenileme işinin ehli bir usta tarafından yapıldığı takdirde herhangi bir sorun yoktur ve bu tür bir motoru daha uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz. Bunun için böyle bir aracı almanızda hiçbir sorun yoktur.

Motorun iyi olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Aracın yağ çubuğunun olduğu yerden yanık yağ kokusu ile birlikte gri duman gelmesi ve yoğun yap sıçratması bitik motorun en büyük belirtisidir. Aracın yağ koyma yerinden de kontrol yapanlar vardır ona itibar etmeyiniz yağ koyma yerinden enjeksiyonlu bütün araçlardan duman yada yağ sıçraması olmaktadır.

Motor ömrünün bittiği nasıl anlaşılır?

Kendi aracınızın motorunun bitip bitmediğini anlamak yeni araç alırken anlamaktan nispeten daha kolaydır. Öncelikle en bilinen yöntem aracınızın yağ yakmasıdır. Eğer araç yağ yakıyorsa bu motorun bittiğine işaret olabilir. Sarsıntılı ve düzensiz çalışmak da motorun bittiğine işaret olabilir.

Motor kontrolü nasıl yapılır?

2. Motor kontrolü

 1. Borular ve kayışlarda çatlaklar, sızıntılar olmamalı.
 2. Tozlu ve kirli bir motor kusurları gizler. Motor temiz olmalı.
 3. Motor yağı seviyesi düşük olmamalı.
 4. Paslı parçalar olmamalı.
 5. Tamir edilmiş ya da sıfır parçalar varsa aracın eksper raporu görülmeli.

Motor rektefiye ne kadar tutar?

Örnek olarak çok kullanılan 1.3 Multijet motorunun tüm parçalarının yenilenmesi ile 5-7 8-9 bin lira aralığında, rektefiye işleminde ise 4-5 6 bin lira dolaylarında tutabilmektedir. 2021 benzinli motor rektefiye fiyatları ise ortalama 3-5 bin lira aralığında olmakta.

You might be interested:  Soru: Araba Ile Yurtdışına Nasıl Çıkılır?

Motor Yeni Yapıldı ne demek?

Halk arasında motoru yenilenmiş yani diğer bir tabirle rektifiye edilmiş ya da yeni alınan sıfır araçlarda motorun uzun yolda birkaç yüz kilometre kullanılarak motorun sonraki zamanlardaki performansını yükseltmek için yapılan uygulamaya arabanın motorunu açma ya da araç motoru açma da denir.

Araçta üfleme nasıl anlaşılır?

Motorun Üflediği Nasıl Anlaşılır?

 1. Yağ Kapağı açılır üfleyip üflemediği anlaşılır: Üstten eksantrikli araçlarda bu yöntem pek tercih edilmez.
 2. Yağ çubuğu çekilir üfleyip üflemediği anlaşılır: Yağ çubuğu bulunan araçlarda, araç çalışır vaziyetteyken yağ çubuğu çıkarılarak; motorun üfleyip üflemediği anlaşılabilmektedir.

Motorun yatak sardığını nasıl anlarız?

Motorun yatak sarmaya başlamasının ilk belirtisi aracın yağ ışığının yanmasıdır. Motorun yatak sarmaya başlaması yağ azalmasından ya da bitmesinden kaynaklanacağı için öncelikle aracın yağ göstergesi yanar. Aracın motor sesinin normalden farklı bir ses çıkarması da yatak sarması problemini işaret edebilir.

Yatak saran motor çalışır mı?

Yatak Saran Motor Çalışırmı? Yatak Saran Araba Yürür Mü? Evet, hem çalışır hem de hareket edebilir.

Motor üflüyor ne demek?

Silindirle segmanlar arasında boşluk artıkça patlama esnasında basınç yitimi yaşanır. Bu da motorun çekişten düşmesine sebep olur. Basınç (kompresyon) kaybının oluşması durumda motorun üflüyor olduğu anlaşılır. Motor üflemesi olayı kompresyon ya da diğer bir deyişle basınç kaybıdır.

Benzinli motor neden sesli çalışır?

Aşınmış, sızdıran veya kirlenmiş iticiler, supapların ses yapmasına neden olabilir. Tıkalı yağ haznesi veya düşük yağ basıncı sebebi ile iticiler düşükse, supaplar arasındaki boşluklar artacaktır. Motor çalıştırıldığında tekrar yağ dolacağı için 2-3 dakika ses gelmesi normaldir.

Servo motor kontrolü nasıl yapılır?

Bir servo motor, sinyal hattından bir dizi pulse gönderilerek kontrol edilir. Kontrol sinyalinin frekansı 50Hz olmalı ya da her 20 ms’de bir pulse oluşmalıdır. Pulse genişliği, servo açısal konumunu belirler ve bu tip servolar genellikle 180 derece dönebilir (fiziksel seyahat sınırlarına sahiptir).

You might be interested:  Eminevim 2.El Araba Nasıl Alınır?

Step motor pozisyon kontrolü nasıl yapılır?

Step motor kontrol edilirken step motorun her tam adımda döneceği miktarı bilmeniz gerekmektedir. Step motor üzerinde adım derecesi yazılı değilse el ile döndürülmeli ve adım sayısı sayılmalıdır. Adım sayısını öğrendikten sonra 360°, adım sayısına bölünür ve böylece adım derecesi bulunur.

Experde nelere bakılır?

Ekspertiz Raporu İçin Yapılan İşlemler

 • Aracın boya kontrolü: Oto ekspertiz sürecinin ilk işlemi araç boya kontrolüdür.
 • DYNO testi:
 • Motor ve mekanik kontrolleri:
 • Süspansiyon testi:
 • Yanal kayma testi:
 • Fren testi:
 • Diagnostik test:
 • Akü testi:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *