Sık sorulan: Sedan Araba Ne Demek?

Sedan ve hatchback ne demek?

Öncelikle sedan araba nedir sorusu ile başlayalım. Özetle sedan araçlar daha ferah bir ortam düşüncesi ile tasarlanıyor ve tam da bu nedenle konforlu yolculuğu önemseyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Hatchback arabalar ise arka kapısı aracın arka camı ile birlikte açılan bir gövde tipine sahip.

Kasalı arabaya ne denir?

Cabrio araba kasalarının üstü açık olduğu düşünülür; ama bir aracın cabrio olabilmesi için mutlaka üstünün açık olması gerekmez. Tek kapılı ama arkada da koltuk bulunduran araç kasaları cabrio olarak kabul edilir.

Sedan ismi nereden geliyor?

İngilizce sedan “1. dört kişi tarafından taşınan üstü kapalı tahtırevan, 2. önü ve arkası görüntü ve uzunluk açısından eş olan otomobil modeli” sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İtalyanca? sözcüğünden alıntıdır. sedye maddesine bakınız.

SUV aracı ne demek?

Sport utility vehicle ya da SUV (Türkçe: spor amaçlı taşıt) hem çekme kapasitesi hem de kamyonet özelliğine sahip yolcu taşıma aracıdır. Araç hem minivan hem de station wagon özelliklerini bir arada barındırır. Bunun yanında asfalt harici arazilerde hareket edebilir.

Liftback araç nedir?

Liftback yaygın otomobil segmentleri’nden biridir. Görüntüsüne göre hatchback ve station wagon türlerine benzer. Genellikle arka camlarda cam sileceği ile ayırt edilir. Bunlarda arka kapak daha yatay olarak açılıdır.

You might be interested:  Araba Kullanmayı Nasıl Öğrenirim?

Heşbek kasa ne demek?

Hatchback, sözlük anlamıyla 3 veya 5 kapılı, 4 ve 4’den fazla oturma kapasitesine sahip ve bagaj uzantısı olmayan araçlardır. Sedan araçlara göre daha kısa olan hatchback araçlar, bagaj hacmi olarak daha fazla alan sağlarlar.

Arkası uzun olan araçlara ne denir?

Sedan Nedir? 2 ya da 4 kapılı, en az 4 adet oturma yeri olan binek otomobildir. Avrupa’da daha çok hatchback otomobiller tercih edilirken Amerika’da ve Asya ülkelerinde sedan modeller popülerdir.

Sedan kasa tipi nasıl?

Sedan, iki yada dört kapılı, en az dört kişilik, sabit şaseli ve dörtten fazla penceresi olan kapalı binek taşıtlardır. Kısacası iki veya dört kapılı, dörtten fazla kişinin seyahat edebildiği uzun şaseli araçlardır. Sedan araçların iç hacimleri ve iç konforları da oldukça ileri düzeydedir.

Karoser neye denir?

Karoser, kamyon, tır, otomobil, otobüs gibi motorlu kara vasıtalarının, yolcu ve yüklerini taşıdıkları kısımdır. Ön çamurluk, motor kapağı ve ön ızgara, karoserden değildir. Karoser, araçların satışında rol oynayan en önemli faktördür. Çünkü arabanın dış görünüşünü çoğunlukla karoser oluşturmaktadır.

Adreste bucak ne anlama gelir?

Bucak veya nahiye; coğrafya, ekonomi, güvenlik ve mahalli hizmet bakımlarından aralarında ilişki bulunan kasaba ve köylerden meydana gelen, ilçeden küçük idari bölüm.

Hyundai adı nereden geliyor?

Fransız otomobil devi ismini kurucuları Louis Renault, Marcel Renault, Fernand Renault kardeşlerden almıştır. İlk kahve değirmeni ve bisiklet markası olarak kurulan şirket, adını kurucusu Emille Peugeot’tan aldı.

Sedan arabalar kaç kişilik?

Sedan, 4 veya daha fazla oturma yeri olan 2 veya 4 kapılı, sabit şaseli veya orta kolonlu, 4 veya daha fazla penceresi olan kapalı binek taşıtlarına denir.

SUV ne demek açılımı?

SUV ‘un açılımı Sports Utility Vehicle’dır (Sportif Çok Amaçlı Araç) ve ABD’den çıkarak hayatımıza girmiştir. SUV (Sports Utility Vehicle – Sportif Çok Amaçlı Araç), çeşitli modellerle mevcuttur (örneğin “sportif” yöne ağırlık veren Porsche Cayenne gibi araçlar ve “Çok Amaçlı” yöne odaklanan VW Amarok gibi araçlar).

You might be interested:  FAQ: Araba Koltuğu Lekesi Nasıl Çıkar?

Neden SUV araç?

Neden SUV Tercih Ediliyor? SUV aracın çekiş gücü ve performansı yüksek olduğu için zorlu hava ve yol şartlarına dayanıklıdır. Güçlü ve pratiktir. Bagaj hacmi geniştir ve yük/yolcu taşıma vb gibi durumlarda tercih edilir.

SUV araçlar nelerdir?

SUV, yerden yüksek yapıları olan ve kamyonet özelliğine sahip yolcu taşıma araçlarına verilen isimdir. Bu araçlar son derece geniş yapıları ile dikkat çekmektedir. Geniş ve kullanışlı olan bu araçlar asfalt dışında da rahatça gidebilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *