Soru: Araba Buji Arızası Nasıl Anlaşılır?

Bujiler bozuksa ne olur?

Bujilerdeki en basit bir arıza bile, yakıt sarfiyatını artırırken performansın da azalmasına neden olur. Bu nedenle motor testi yapılırken, kullanılmış bir araç satın aldığınızda, motorda ateşleme kaçağı olduğunda ve motorun performansında azalma farkettiğinizde mutlaka bujileri değiştirmelisiniz.

Buji ne zaman değişir?

Buji değişimi genellikle periyodik bakım yapılırken gerçekleştirilmez. Buji değişimi her 40 bin kilometrede kontrol edildikten sonra ihtiyaç duyulması halinde yapılmalıdır.

Arabada buji yanması neden olur?

Fazla voltaj demek bujinizin üzerinden fazla akım geçmesi demektir.Dolayısı ile buji fazla ısınacak demektir. Aşırı ısı buji elementinin erimesine sebep olur. Isındıkça element birbirine yaklaşır, yaklaştıkça ısı artar. En sonunda buji yanar.

Buji kablosu bozulursa ne olur?

Buji kablosu bozulursa ne olur? ve elektrik gerilmelerinden dolayı buji kabloları zamanla yıpranır. En sık görülen arıza belirtileri arasında aracın güç kaybetmesi, ani hızlanmalarda tereddüt, aracın zor çalışması, yakıt tüketiminde artış sıralanabilir.

Tek buji çalışmazsa ne olur?

Bujiler eskirse, biri veya bir kaçı bozulursa araç tam performans çalışmayacaktır. İlk gözlemlenen kusurlardan biri motorun sarsıntılı çalışmasıdır. Bu sarsıntı hissedilir derecededir. Motorun tüm silindirleri tam çalışmadığı için yokuş çıkarken dahi zorlanılır.

You might be interested:  FAQ: Araba Vizesi Ne Kadar?

Bobin arızalı ise ne olur?

Eğer ki bobin bozulursa aracın motoru titreşimli bir şekilde çalışır, rölantide kendiliğinden stop eder, marşa basıldığı anda motor geç ve zor çalışır, aracın kesinlikle çekişi düşer ve dolayısıyla da çok fazla yakıt tüketmeye başlar. Emin olmak için ise buji kontrol edilmeli ve buji sağlamsa ateşleme bobini bozuktur.

Bujilerin değişmesi gerektiğini nasıl anlarız?

Marşa basıldığında araç geç çalışıyor veya çalışmıyorsa, Ani hızlanmalarda gaz yememe, tekleme ve patlama sorunları görülüyorsa, Araç performansındaki düşüş ve yakıt tüketimindeki artış hissedilir seviyelerdeyse, aracınızın bujisinde bir arıza meydana gelmiş olabilir.

Buji ömrü ne kadardır?

Araçlarına gerekli olan bakımları zamanında yaptıran ve belirtilen kurallara göre araçlarını kullanan sürücüler için bujinin ortalama ömrü 100 bin km’dir. Ancak aracın sürüş şartları, kullanılan iklim gibi değişkenler kızdırma bujilerinin ömrünün değişkenlik göstermesine sebep olabilir.

En iyi buji markası hangisi?

Denso – IK20TT Platin buji şu anda piyasada bulunan en iyi bujilerden biri olarak kabul edilmektedir. Denso platin merkez ve yan (titanyum) elektrotların boyutu – PK20TT – 11 mm.

Buji kablolarından biri çıkmış ise motor nasıl çalışır?

Bujilerin ayarsız olmasına veya aşınmasına bağlı olarak normal yanma olmaz, motor çekişten düşer ve yakıt sarfiyatı artar. Dolayısıyla zamanı geldiğinde yakıt tasarrufu sağlamak için eskimiş bujileri değiştirmek gerekir. Buji kablolarından biri çıkmış ise motor sarsıntılı çalışır.

Motor neden buji bozar?

Bu sorunun sebebi, ateşleme ve supap ayarlarının bozuk olması, arızalı distribütör ve kalitesiz yakıt kullanma olabilir. Sorunu çözmek için, motor ateşleme ile yakıt ayarı kontrol edilmeli ve yeni buji takılmalıdır.

Orjinal buji nasıl anlaşılır?

Bujinin C-Oyuk kısmına bakın, Eğer metal kabuk üzerinde bir makine kesik izi görüyorsanız, bu işaret sahte bir ürün olduğunu göstermektedir. kabuk üzerinde makine kesiği izleri görülmektedir (sahte üründür).

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Adana Araba Pazari Nerede?

Buji kablosu kaç km de değişir?

Bujiler genellikle 25-30 bin Km de yenilenirse aracınızda bir ateşleme sorunu yaşama durumunuz çok düşüktür. Bujilerinizi sadece sorun yaşadığınızda değilde düzenli değişirseniz yakıt eknomisinin yanı sıra aracınızın performasından da herhangi bir kayıp yaşamazsınız.

Buji kablosu performansı etkiler mi?

Buji kablolarının çıkarılıp takılması sırasında oluşan iyi ateşlememe sonucunda çekiş gücü kaybolur ve tüketim artar. Ancak bu sorun varsa veya buji takılırken çatlamış ise rölanti devirlerinde de tekleme sarsıntılı çalışma olur. Sorun hava filtresinde ise zaten çekiş de düzelecek tüketim de eski haline gelecektir.

Buji kablosu değişimi nasıl yapılır?

Buji Kablosu Nasıl Değiştirilir? Teknisyen, yeni bir buji kablosunu eskisiyle eşleştirir. Eski buji kablosu, özel buji kablo pensesi kullanılarak bujiden ve ateşleme bobininden ayrılır. Yeni kablo, eski parça ile aynı yönde takılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *