Soru: Araba Lastiği Nasıl Değiştirilir?

Lastik değişimi nasıl yapılır?

Araba lastiği değişimi için öncelikle yedek lastik, kriko ve bijon anahtarı gerekiyor. İhtiyacınız olan lastik değiştirme aparatlarını edindikten sonra aracınızın lastiklerini kolaylıkla değiştirmeniz mümkün.

Tekerlek neyle değiştirilir?

Lastik değiştirme için gerekli malzemeler; stepne (yedek lastik), kriko, bijon anahtarı ve takozdur. Ayrıca ellerinizin kirlenmesini istemiyorsanız eldiven takmayı da tercih edebilirsiniz.

Arabanın lastiklerini değiştirmek ne kadar sürer?

Bununla birlikte, mahallenizdeki lastik bayinizde yaptırırsanız, işlem 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilir. Asıl önemli nokta hazırlıklı olmaktır, üstelik yaz lastiklerinden kış lastiklerine sorunsuzca geçmenizi sağlayacak bazı mükemmel ipuçları sunuyoruz.

Tekerlek nasıl çıkarılır?

Lastik sökme ve takma ekipmanları yedek lastik,bijon anahtarı,kriko ve iş eldivenidir. Lastik sökme ve takma işlemi öncesinde gerekli güvenlik önlermleri alınır. Bu işlem gece yapıldığı takdirde ışık seviyesinin yetersiz kalması durumuna göre gerekli aydınlığın sağlanabilmesi için bir ışık kaynağı bulundurulur.

Lastik değişimi kaç TL?

Lastik sökme takma ücretleri, binek araçlar için 60-120 lira, SUV ve hafif ticari araçlar için 75-125 lira aralığında değişiyor.

Lastik değişiminde el freni çekilir mi?

Bu noktada otomobil lastiklerinin değişimi gerekmektedir. Bir lastiği değiştirmeye hazırlanırken el freni çekilir,böylelikle değişim esnasında aracın yuvarlanma olasılığı en aza indirilir. Aracın dönmemesini sağlamak için tekerlek takozları lastiklerin önüne veya arkasına konulur.

You might be interested:  Ikinci El Araba Nasıl Alınır?

Yolda lastik patladı ne yapmam lazım?

Yolda Giderken Lastik Patlayınca Ne Yapmalı?

 1. Sakin olun.
 2. Aniden frene basmayın.
 3. Yavaş ve kontrollü bir şekilde durun ve mümkünse sağa çekin.
 4. Dörtlüleri yakın.
 5. İkaz işaretleri koyun ve onları koyarken çok dikkatli olun çünkü diğer sürücüler sizi göremeyebilir.

Araba lastiği hangi yönde sökülür?

Bijonları gevşetmek için öncelikle varsa jant kapağı ya da göbek kapağını sökmeniz gerekebilir. Jant kapağını bijon anahtarı ile zorlayarak veya kriko kolunun düz tarafı ile çıkarabilirsiniz. Jant kapağını çıkardıktan sonra bijon üzerine uygun şekilde bijon anahtarını yerleştirin ve saat yönünün tersine doğru çevirin.

Araba lastiği içinde ne var?

Lastik yapımında hangi bileşenler kullanılır?

 • Doğal ve sentetik kauçuk.
 • Dolgu malzemesi: siyah karbon, silika, tebeşir.
 • Yumuşatıcılar: yağ, kayganlaştırıcı
 • Yaşlanma engelleyiciler: aromatic amineler.
 • Sertleştiren malzemeler, sülfür vb.
 • Sertleştirme hızlandırıcılar, zinc oxide vb.
 • Pigmentler ve boyalar.

Kış lastiği takmak ne kadar sürer?

Kış lastiği uygulaması, şehirler arası yolcu ve yük taşıyan tüm araçlar için trafik güvenliğinin olumsuz etkilendiği 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasını kapsayan dört aylık süre boyunca zorunludur.

Lastik değişimi kaç km?

Lastiğimizin düzensiz aşınmasını önlemek için ise her 10 bin kilometrede bir veya yılda en az bir kez araç ön düzen ayarlarının kontrol edilmesi ve lastik rotasyonu işlemi tavsiye edilir.

Lastik rotasyonu nasıl yapılır?

Rotasyon esnasında, ön lastikler, düz arkaya ve arka lastikler, çapraz olarak öne doğru hareket ettirilir. Bu, her lastiğin otomobilin her köşesini göreceğini garanti eder. Lastik izi bir santimetrenin altıda birinden daha küçükse lastikler aşınır.

Araba kriko nasıl takılır?

Kriko Nasıl Kullanılır?

 1. Krikoyu aracın altına yerleştirmeden önce aracın kaymayacak, düz bir yolda durduğundan emin olun.
 2. Daha sonra aracınızın ağırlık merkezini bulmanız gerekiyor.
 3. Doğru yere yerleştirdikten sonra araç istediğiniz yüksekliğe gelene kadar kolu çevirin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *