Soru: Araba Nasıl Park Edilir Video?

Araba nasıl park edilir?

Aracı geri vitese alın ve boş alanı ortalayacak şekilde aracınızı konumlandırın. Ardından aynalardan arkanızı takip ederek ve ayağınızla freni kontrol ederek yavaş yavaş geri gidin. Park ettiğinizde iki yanınızdaki araçların kapılarının sorunsuz bir şekilde açılmasını sağlayacak mesafeyi bıraktığınızdan emin olun.

Araba park ederken direksiyon nasıl çevrilir?

Aracın vitesi geriye alınır, Aracımızın direksiyonu gireceğimiz yani park edeceğimiz yöne 1 tam tur çevrilir ve geriye gelinir. Aracımızın sağ aynası, arkasına gireceğimiz aracın stop lambası ile aynı hizaya gelinceye kadar geri gidilir.

Araba park ederken nelere dikkat etmeliyiz?

İki araç arasında makul boşluğu belirledikten sonra, gözünüz devamlı dikiz aynasında, ayağınız da frende hizanızı belirleyin ve arka lastiklerinizi öndeki araç tamponuyla hizaladıktan sonra mümkün olan en dar açıyla geri manevra yaparak aracınızı sakince park edin. Hepsi bu kadar.

Park etmek nasıl tanımlanır?

PARK ETME NEDİR?

  1. PARK ETME: Araçların, durma ve duraklaması gereken haller dışında bırakılmasıdır.
  2. Park Yeri (Otopark): Araçların park etmesi için kullanılan açık veya kapalı alandır.
  3. Karayolu Üzeri Park Yeri: Taşıt yolundaki veya buna bitişik alanlardaki park yeridir.
You might be interested:  Hızlı Cevap: Hangi Araba Alınır 2017?

Manuel araba park halinde hangi viteste bırakılır?

Park edildikten sonra vites N konumuna getirilmeli ve el freni çekilmeli. Sonrasında ayak frenden çekilip sadece el freni ile dururken P konumuna vites alınmalı.Böylece vites dişlileri zarar görmez ve şanzımana boşa yük binmez.

Manuel vites araba nasıl kullanılır?

Manuel vites için ilk olarak debriyaj pedalına sonuna kadar basıyoruz. Daha sonra sağ ayağımız ile de gaz pedalının üzerinde bekletiyoruz, fakat basmıyoruz henüz. Sol ayağımızı debriyajdan yavaşça kaldırıyoruz bu esnada tam araba titremeye ve kalkışa hazır olacaktır.

Hidrolik direksiyon kaç tur döner?

Dişliler ve rot kolu yardımıyla sağ ve sol dönüşlerde en kusursuz dönüş için tekerleklerin ne kadar eğimle döneceği ayarlanmıştır. Günümüz araçlarının çoğu sağa ve sola maksimum dönüş için 3 ile 4 tur arasında bir dönme miktarına sahiptirler.

Direksiyon hakimiyeti nasıl olur?

Direksiyon Hakimiyeti Nedir? Nasıl Sağlanır?

  1. Koltuğunuzu size en uygun doğru pozisyona getirin ve dik şekilde ayarlayın.
  2. Sırtınızın sürücü koltuğuna tam olarak temas etmesini sağlayın.
  3. Bileklerinizi direksiyonun üst kısmına gelecek şekilde yerleştirin.
  4. Direksiyon tutuşunuzun saat 9:15 yönünde olmasına özen gösterin.

Araba park ederken hangi sinyal verilir?

Aracınızı park ederken eğer yanaşacaksanız önce o yöne doğru sinyal verin. Sonrasında geri geri gelecekseniz sinyal lambanızı değil dörtlüleri yakmanız gerekmektedir. Geri manevra yapmadan önce ise sağa sinyal vermek en doğru hareket olarak nitelendirilir.

Kolay park nasıl yapılır?

Kısaca bahsetmek gerekirse arka arkaya sıralanmış iki araç arasındaki boşluğa arabanızı park etmenin en kolay yolu paralel parktır. Bu yöntem için öndeki aracın aynaları ile kendi arabanızın aynalarını paralel olacak şekilde hizalayın. Ardından 30-40 derecelik bir açı ile geri ilerleyerek boşluğa doğru girin.

Direksiyon sınavında dörtlü ne zaman yakılır?

– Dönüşlerde, sollamalarda, ilk kalkışta gideceğiniz yöne doğru mutlaka sinyal vermelisiniz. – Park ederken, %7 eğimli alanda kalkış yaparken, geri geri gelirken dörtlüleri yakmayı unutmayınız.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Araba Cam Cizikleri Nasıl Giderilir?

L Park nasil yapilir dubalar arasi?

Giriş esnasında sol ve sağ yan aynanız yardımıyla dubalar ile aranızdaki mesafeyi kontrol etmeli, bir aksilik durumunda direksiyonu konumunuza göre döndürmelisiniz. İki duba arasına sürtmeden oturduğunuz takdirde L parkı başarılı bir şekilde yapmış sayılacaksınız.

Parklanma nedir?

Taşıtların durma ve duraklama halleri dışında uzun süreli bekleme yapmak üzere bırakılmasına ” park etme” denir. Sürücülerin araç içerisinde olması veya araçlarını çalışır vaziyette bırakmaları herhangi bir şekilde park etmenin amacını değiştirmemektedir.

Iki araç arası park mesafesi ne kadar?

Park etmek için yeterli mesafeyi bulduğunuzda park edeceğiniz alanı geçerek öndeki arabaya paralel olacak bir biçimde hizalanın. Öndeki araçla mesafenin yarım metre olması yeterlidir.

Tam sag tam sol park nasil yapilir?

Direksiyonu tam sağ yaparak geri geliyoruz sol aynaya bakarak sol arka tekerin sarı çizgiye tam oturuncaya kadar gelip duruyoruz sonra direksiyonu tam sol yaparak araba paralel oluncaya kadar gelip duruyoruz ve direksiyonu düzeltip parkı tamamlıyoruz.Eğer sağ arka teker kaldırıma değecek gibiyse tam sağ ileri tam sol

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *