Soru: Araba Perte Nasıl Çıkar?

Araba hangi durumlarda perte çıkar?

Kaza neticesinde aracın hasar görmesi sonucu, aracın onarımı için harcanacak tutarın araç sigorta / rayiç değerine yakın olması durumunda (aracın %60-70 veya daha fazla oranda hasar gördüğü durumlarda ), bu araçlar “ pert araç”, “ pert -total” olarak değerlendirilmektedir.

Kasko pert aracın yüzde kaçını öder?

Öncelikle şunu ifade etmeliyiz ki her araç pert olmaz. Aracınız pert olabilmesi için onarım bedeli kaza öncesi araç bedelinin %40 ‘ını geçmesi gerekli.

Pert araç ne olur?

Pert araç, herhangi bir trafik kazasında aracın ağır hasar alması ve kullanılamaz hale gelmesi ya da değerini kaybetmesi anlamına gelir. Pert kaydı ise, kasko sigortalarına göre, aracın %70 ve yukarısında bir oranda değer kaybına uğraması demektir.

Aracın pert olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Bunlardan bir tanesi sigorta şirketleri aracılığı ile şase numarası bilgileri verilerek. Bir diğer öğrenme olanağımız ise 5664 e mesaj atarak öğrenebiliriz. 5664 e atlın mesajlarda pert kaydı vardır diye yazmaz. Gelen mesajda araçta ağır hasar kaydı vardır diye bir ibare varsa o araçta pert kaydı olduğu anlamına gelir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Ben Bilmem Eşim Bilir'de Hangi Araba Veriliyor?

Araç pert işlemleri ne kadar sürer?

Hasar alan araç pert olursa, tazminat ödemesi ortalama 45 gün sürer. Bu süre sigorta şirketleri arasında farklılık gösterebilir.

Trafik sigortası karşı tarafın hasarının ne kadarını öder 2020?

Trafik sigortası, sigortalı aracın neden olduğu kazalar için, zarara uğrayan kişinin kusur oranına göre tazminat ödemesi yapıyor. Örneğin; bir kaza anında taraflardan biri %30, diğeri %70 oranında kusurluysa, her iki taraf kusuru oranında karşı tarafın hasarını ödüyor.

Pert araç fiyatı nasıl belirlenir?

Bu bedel aracın hasarının gerçekleştiği andaki piyasa bedeli üzerinden hesaplanıyor. Araç yeni alındığı zaman piyasa bedeli 200 bin TL üzerinden belirlenerek sigortası yapıldıysa birkaç sene sonra aracın pert durumunda ödenecek tutar 200 bin TL üzerinden hesaplanmaz. Aracın o anki piyasa değeri bedelleri belirliyor.

Araç rayiç bedeli nereden öğrenilir?

Bunun için Türkiye Sigortalar Birliği tarafından hazırlanan kasko değer listesi ve araç satışı yapan firmaların iletişim kanallarına başvurulabilir. Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) kasko değer listesi üzerinden araç rayiç bedelleri sorgulanabilmektedir.

Araç rayiç bedeli ne demek?

Araçlar için tespit edilen rayiç bedel, araçların yıldan yıla değişen modelleri ve özellikleri ile o günkü koşulların sahip olduğu piyasa değeridir. Rayiç bedellerinin belirlenmesi için yeni yasalara göre ikinci el araç satan internet sitelerinden referans alınır.

Aracım pert oldu trafik sigorta ne kadar öder?

Aracın pert olması konusunda karşılıklı anlaşıldığı takdirde sigorta şirketi azami teminat limitini geçmemek koşuluyla aracın kaza tarihindeki sigorta rayiç bedelini belirler. Pert bedeli rayiç bedelden düştükten sonra kalan kısmı sigortalıya öder ve hasarlı araç da bu haliyle sigortalıya bırakılır.

Pert olmak ne anlama gelir?

Pert araç herhangi bir trafik kazasında aracın ağır hasar alarak kullanılamaz hale gelmesi yani değerini kaybetmesi demektir. Kasko sigortasında %70’den fazla hasara uğrayan araçlar pert araç olarak ifade edilir.

You might be interested:  FAQ: Araba Teypleri Hangi Formatta Müzik Çalar?

Hasarlı araç nasıl trafiğe çıkar?

Bu durumdaki araçlar için hurda belgesi alınıyor, trafikten çekiliyor, parçalanmaya gidiyor. Ağır hasarlı araçlar ki, buna çekme belgeli araç deniyor- ise onarılıp, araç muayene istasyonlarında (TÜVTÜRK) muayeneden geçtikten sonra trafiğe çıkabiliyor.

Aracın pert kaydı silinir mi?

Özellikle hafif hasarlı araçların, zaman zaman pert hasarlı olarak kayıtlara işlendiği görülür. Aracın değerini ciddi derecede etkileyen bu hasar kayıtları, Sigorta Bilgi Merkezi’ne yapılan itiraz sonucunda silinebilir.

Ağır hasar olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Kaza sonrası yapılan ekspertiz raporlarına göre aracın masrafları sıfır değerine yakın bir aralıkta olursa ağır hasarlı olarak işlem görür. Burada aracın yapım masraflarının %70 oranı ve üzerinde çıkması ağır hasar kaydının açılarak trafiğe çıkmasını tehlikeli hale getirir.

Ağır hasar ve pert aynı şey mi?

Herhangi bir trafik kazasında ağır hasar alan ve kullanılamaz hale gelen araçlar, ağır hasarlı ya da pert araç olarak adlandırılır. Pert kaydı ise kasko sigortasına göre aracın kaza sonucunda, araç değerinin %70’i ve üzerinde bir maddi kayba uğraması durumunda gündeme gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *