Soru: Bebekler Araba Koltuğuna Ne Zaman Oturur?

Oto koltuğu ne zaman değiştirilir?

Yasal olarak 150 cm’den küçük ve 36 kilogramdan hafif olan tüm çocuklar otomobillerde güvenlik aracı kullanmak zorundadır. 0-3 yaş arası özel koltuk kullanması gereken çocuklar, biraz daha büyüdüklerinde yani 4 yaştan itibaren ortalama 11 yaşına kadar çocuk oto koltuk yükseltici kullanmak zorundadır.

Bebekler kaç yaşına kadar oto koltuğu zorunlu?

Kanunlarımıza göre 12 yaşına kadar olan çocukların oto koltuğuna bağlı olması zaten bir zorunluluk. Ayrıca 12 yaşından sonra artık çocuk yetişkin olacağı için kendisi emniyet kemeri kullanacağından dolayı bebek oto koltuğu kullanılmamaktadır.

0 13 kg oto koltuğu kaç yaşına kadar kullanılır?

Bebek oto koltuğu alırken dikkat edilmesi gerekenler 15 aylık olana kadar çocuklar için 0 – 13 kilo arası olması gereklidir. Oto koltuk alırken çocuğunuzun kilosuna ve yaşına hatta boyuna göre seçmelisiniz. Çocuğunuzun boynunun rahatsız olmaması için oto koltuğun baş ve boyun ayarlarını yapmaya özen gösterin.

Bebek koltuğuna nasıl alıştırılır?

Bebeğinizin yüzünün dönük olduğu koltuğa ya da arabanın tavanından aşağıya doğru(bantla yapıştırabilirsiniz) hafif oyuncaklar asabilirsiniz. Çocuğunuzun eliyle ulaşabileceği mesafede asın.(ağır ve sert oyuncaklar asmayın, ani duruş kalkışlarda bebeğinize zarar verebilir.) Arabada oyuncaklar için düzenek kurun.

Ana kucağı oto koltuğu kaç aya kadar kullanılır?

Modeller işlevine göre ne kadar farklılık içerse de ev tipi ana kucağının kullanımı ile ilgili en verimli 6 ila 9 ay kadar kullanmak mantıklı olabilir. Ev tipi ana kucağı modelleri; bebek anne kucağındaymış gibi yaslanır pozisyonda dinlenmesini ve güvende olmasını sağlar.

You might be interested:  FAQ: Araba Jantı Nasıl Temizlenir?

Oto koltuğu zorunlu mu?

Çocukların sağlığı ve güvenliği sebebiyle artık araçlarda, bebek koltuğu bulundurulması zorunlu hale getirildi. Çocukların güvenliğini sağlamak adına, araçlarda bebek koltuğunun bulunması gerekiyor. Buna bağlı olarak eğer kilosu 36’nın altında, boyu da 150 cm’nin altında olan çocuklar, oto koltuğu kullanmak zorundadır.

9 18 kg oto koltuğu kaç yaşına kadar kullanılır?

9-18 kilo arasındaki küçük çocuklar için: Yaş olarak yaklaşık 9 aylıktan 4 yaşına kadar küçük çocuklar için kullanılabilir. Bu yaşlardaki çocuklar oturabilir, ama güvenli oturma yüzeyine ihtiyaç duyar, bu nedenle bu koltuklara çocuk güvenlik koltuğu denir.

Oto koltuğu hangi marka?

En İyi Isofixli Oto Koltuğu Tavsiyeleri

 • Cybex Pallas 2 Fix.
 • Joie Every Stage Fx.
 • Chicco Go-One Isofix.
 • Kraft Duo Fix Isofixli.
 • BeSafe Izi Modular I-size.
 • Heyner Multifix Aero Plus Isofix.
 • Britax Römer Kidfix 2 XP.
 • Maxi Cosi Rodifix Air Protect.

Bebek oto koltuğu nerede olmalı?

Bütün çocuklar için en güvenli yer arka koltuktur. Çocuk koltuğu kolayca monte edilebilecekse, çarpma noktasından en uzak yer olan arka koltuğun orta kısmına takılması tavsiye edilmektedir.

Oto koltuğu kaç kilo almalıyım?

Yasal olarak, çocuğun 36 kg ya da 150 cm’in altında ise oto koltuğu kullanmak zorundasın. Çocuğun 135 cm’in üzerinde ise oto koltuğu yerine yükseltici de kullanabilirsin.

Oto koltuğu nasıl monte edilir?

Koltuğa araba koltuğu takmak için üç seçenek vardır. Isofix montajı

 1. Koltuk arkalığının altında bulunan Isofix montaj braketlerini bulun ve koruyucu kapakları bunlardan çıkarın.
 2. Braketleri araba koltuğundan istenen uzunluğa kadar çekin.
 3. Araba koltuğunu raylara yerleştirin ve klik sesi gelene kadar aşağı doğru bastırın.

Ana kucağı oto koltuğu olur mu?

Öncelikle ana kucağı sadece oto koltuğu olarak kullanılmıyor. Muhakkak bebeğini içerisine koyup taşıyacaksın. Bebeğin ağırlığı da olacağı için ana kucağının ağır olması bu işlemi yapmanı çok zorlaştırabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *