Soru: Çekme Belgeli Araba Ne Demek?

Çekme belgeli araç nedir nasıl alınır?

Yasal şartların varlığı halinde ” çekme belgesi” alınan araca ait bütün dönem borçlarının ödenmesiyle (trafik cezaları, bandrol borçları gibi ) birlikte aracın plakası trafiğe teslim edilmektedir. Araç istenildiği kadar çekme belgeli kalabillmekte ve bu süre zarfında Motorlu Taşıtlar Vergisi işlememektedir.

Çekme belgeli araç kaç paraya trafiğe çıkar?

Çekme belgesi olan aracın, trafikte kullanılmaya başlanması için ortalama 1000 TL masraf yapılması gerekmektedir. Trafiğe geri dönebilmesi için EK-1 belgesi hazırlanmalıdır.

Trafikten çekme belgeli araç alınır mı?

Çekme belgeli araçla trafiğe çıkmak yasaktır. Yakalandığınız takdirde aracınız bağlanır. Çekme belgeli aracı trafiğe sokmak için öncelikle aracın muayenesini yaptırmak gerekir.

Hurda belgeli araç ne demek?

Hurda Belgeli araçlar; aracın fonksiyonlarını kaybetmesi sonucundaki işlemler olarak nitelendirilir. Hurda belgeli aracın o belgeyi alabilmesi için en temel şart aracın 16. yaşını doldurmuş olmasıdır. Hurda belgeli araçlar hiçbir şekilde tescil ettirilemez. Bu yüzden de hurda belgeli olan araç yeniden trafiğe çıkamaz.

Cekme belgeli araç yakalanırsa ne olur?

Trafikten çekme belgeli araç kullanmanın cezası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 21. maddesine göre uygulanmaktadır. Bu maddede belirlenen ceza miktarı ise 10 ceza puanı ve 1002 TL’dir. Bu ceza aracı kullanan kişiye ait sürücü belgesine kesilmektedir.

You might be interested:  FAQ: Yerli Araba Ne Oldu?

Çekme belgeli nasıl alınır?

Şoförler ve Otomobilciler Odası’na müracaat ederek 2 adet Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu edinmelisiniz. EK-1 Formu olarak da bilinen bu belgeyi el yazısı kullanmadan daktilo veya bilgisayar yazısıyla doldurmanız gerekiyor. Belgeyi doldurduktan sonra usulüne uygun bir çekme belgesi dilekçesi yazmalısınız.

Çekme belgeli aracın vergi borcu olur mu?

Genellikle kullanılmayan, hurdaya ayrılan, kaza yapan araçları vergi ve diğer sorumluluklardan kurtarmak için uygulanan çekme belgesi, araca ait kayıtlı bütün dönem borçlarının (bandrol,trafik cezası,vs.) Araç istendiği süre boyunca çekme belgeli kalabilir ki bu dönemlerde araca hiçbir şekilde Mtv (bandrol) işlemez.

Trafikten çekilen araç nasıl geri alınır?

Trafikten çekilmiş bir aracın yeniden trafiğe çıkarma işlemi, araç sahiplerinin, kanuni temsilcilerinin, vekillerinin veya tüzel kişilerce yetkilendirilen kişilerin başvurusu üzerine herhangi bir noter tarafından yapılır.

Çekme belgeli aracın muayene cezası olur mu?

T.C. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığına bağlı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğünün 5 Nisan 2009 ve 12/2009 sayılı genelgesine uygun olarak çekme belgeli araçlardan gecikme cezaları tahsil edilmektedir.

Çekme belgeli araç muayeneye nasıl gider?

Çekme Belgeli Araç Muayenesinde İstenen Belgeler

  1. Trafik sigortası belgesi (aslı)
  2. Son muayene tarihini ispat eden bir belge (Son muayene TÜVTÜRK istasyonunda yapılmış ise kayıtlarda çıkmaktadır)
  3. Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü
  4. Son muayene harç makbuzu (Vergi dairesinden alınan makbuz)
  5. Çekme belgeli araç muayene ücreti.

Çekme belgeli araç kullanmanın cezası nedir?

ÇEKME BELGELİ ARAÇ KULLANMA CEZASI Genelde hurdaya dönmüş ve kullanılmayacak durumda olan araçlar için bu belge alınır. Buna rağmen araç trafiğe çıkarsa: Çekme belgeli araç kullanma cezası 1002 TL olarak öder. Kişi 15 gün içinde öderse 751,5 TL olarak öder.

You might be interested:  Soru: Araba Almak Istiyorum Ne Alayım?

Hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar 2020?

Çekme belgesi olan aracın hurda belgesi alınmış araçtan farkı hurda belgeli aracı trafiğe çıkarmak yasak iken çekme belgeli aracı trafiğe çıkarmak yasak değildir. Çekme belgesi olan bir aracın trafiğe çıkarılması istendiğinde Trafik Müdürlüğüne gidilerek aracın yeniden tescil ettirilmesi gerekir.

Hurda belgeli araç muayeneden geçer mi?

Tam hasarlı araç ki, buna hurda belgeli araç da deniyor- onarılması mümkün olmayan araç anlamına geliyor. Ağır hasarlı araçlar ki, buna çekme belgeli araç deniyor- ise onarılıp, araç muayene istasyonlarında (TÜVTÜRK) muayeneden geçtikten sonra trafiğe çıkabiliyor.

Araca çekme belgesi nasıl alınır 2020?

Çekme belgesi alınabilmesi için öncelikle vergi dairesinden vergi borcu yoktur yazısı, trafik cezası ve araç üzerinde herhangi bir ipotek ve rehin gibi durumun olmadığına dair belge alınması gerekiyor. Eğer ki bunlara dair biri hakkında borç varsa bu borçların ödenmesi şart. Sonrasında ise istenilen yazı alınabilir.

Araç Trafikten neden çekilir?

Zorunlu trafik sigortasının olmaması, resmi olmayan araçların devlet plakası bulundurması, tescilsiz ve geçici belgesi seyir, araçta olması gereken işaretlerin eksik olması, muayene tarihinin geçmesi, izinsiz yolcu taşımacılığı araçların trafikten uzaklaştırılmasına neden olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *