Soru: Çekme Belgeli Araba Trafiğe Nasıl Çıkar?

Cekme belgeli araç aldim ne yapmaliyim?

Çekme belgesi bulunan araçların yeniden trafiğe çıkarılması için trafik izni dilekçesi hazırlanmalıdır. Emniyet Müdürlüğüne bağlı olan herhangi bir trafik tescil şubesine gidilerek başvuru dilekçesi teslim edilmelidir. Trafiğe çıkma başvurusunda kullanılacak dilekçenin bir örneği, şoförle odası tarafından verilir.

Çekme Belgesi nasıl alınır 2021?

Aşama Aşama Çekme Belgesi Nasıl Alınır?

  1. Önce bandrol (Denetim Pulu) almalısınız.
  2. Varsa tüm trafik borçlarını ödemelisiniz.
  3. Vergi borçları ödenir ve borcu yoktur belgesi alınır.
  4. Eski tescil belgesi, diğer trafik belgeleri ve plakası ”Trafik Tescil Birimine” teslim edilir.

Araç Çekme Belgesi nasıl alınır?

Şoförler ve Otomobilciler Odası’na müracaat ederek 2 adet Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu edinmelisiniz. EK-1 Formu olarak da bilinen bu belgeyi el yazısı kullanmadan daktilo veya bilgisayar yazısıyla doldurmanız gerekiyor. Belgeyi doldurduktan sonra usulüne uygun bir çekme belgesi dilekçesi yazmalısınız.

Cekme belgeli aracın muayene borcu olur mu?

Söz konusu gecikme cezasının işletildiği dönemlerde araç bize ait olmadığı için, borç da bize ait değildir. Çekme belgesinin alındığı tarihte araca ait tüm borçlar (mtv, trafik cezası, otopark vs) ödenmek zorundadır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Nasıl Araba Kullanmayı Öğrenebilirim?

Çekme belgeli satış ne demek?

Genellikle kullanılmayan, hurdaya ayrılan, kaza yapan araçları vergi ve diğer sorumluluklardan kurtarmak için uygulanan çekme belgesi, araca ait kayıtlı bütün dönem borçlarının (bandrol,trafik cezası,vs.) ödenmesiyle birlikte, plakaların trafiğe teslim edilmesini ifade etmektedir.

Çekme belgeli araç kullanmanın cezası nedir?

ÇEKME BELGELİ ARAÇ KULLANMA CEZASI Genelde hurdaya dönmüş ve kullanılmayacak durumda olan araçlar için bu belge alınır. Buna rağmen araç trafiğe çıkarsa: Çekme belgeli araç kullanma cezası 1002 TL olarak öder. Kişi 15 gün içinde öderse 751,5 TL olarak öder.

Trafikten çekme belgesi ücreti ne kadar?

29 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan “Adalet Bakanlığı Lisanslı Yediemin Depoları Yönetmeliği 2021 yılı ücret tarifesi” dikkate alınarak ücretler düzenlendi. Park yasağı nedeniyle araç çekme ücreti 130 TL’den 160.05 TL’ye çıkarıldı.

Aracı trafikten çekme nasıl yapılır?

Bir aracın trafikte çekme işleminin yapılabilmesi için araç sahibinin, trafikten çekilmiş olan aracını trafiğe çıkarmayacağına, aracı yalnızca tescil birimine bildirdiği adreste bulunduracağına ve bu adres dışında bir yere taşımak istediğinde aracın taşıma tarihinden bir hafta önce ilgili tescil birimine bildirimde

Çekme belgeli satış nasıl alınır?

Çekme belgeli araç şu şekilde alınıp satılabilmektedir: Aracın satışı noterde yapılmaktadır. Eğer plaka değişikliği yapılacaksa bu değişiklik talebinin noterde belirtilmesi gerekmektedir. Hasarlı olarak satın alınan araçların TÜVTÜRK muayenesinden geçebilmesi için tamirinın yaptırılması gerekmektedir.

Rehinli araca çekme belgesi alınır mı?

Araca yazılan cezalar, rehinler ya da hacizler ödenerek plaka trafiğe teslim edildikten sonra çekme belgesi alınır. Aracın bandrolü olmadığı için artık trafiğe çıkamaz. Bu nedenle çekme belgeli araç alırken üzerinde rehin ya da haciz var mı diye endişe edilmesine gerek yoktur.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Tesla Araba Ne Kadar?

2021 çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkar?

Çekme belgeli aracı trafiğe sokmak için öncelikle aracın muayenesini yaptırmak gerekir. Muayeneye götürmeden önce aracın eksik bozuk bir yeri var ise onlar halledilir. Araç muayeneden geçtikten sonra Muayene istasyonundan verilen belge ile birlikte Notere gidilir. Aracı trafiğe sokmak istediğiniz beyan edilir.

Çekme belgeli araç için hangi durumlarda gecikme ücreti alınır?

Trafikten çekme belgesi alıp belli bir süre sonra tekrar trafiğe çıkarılan araçlardan sadece trafikten çekildiği ve belgelenebildiği süre boyunca gecikme bedeli alınmamaktadır. Muayene süresinin kanıtlanamadığı durumlarda 01.01.2005 tarihi esas alınarak gecikme bedeli tahsil edilmektedir.

Çekme belgeli araçları kim alıyor?

ödenmesiyle birlikte, plakaların trafiğe teslim edilmesini ifade etmektedir. Araç istendiği süre boyunca çekme belgeli kalabilir ki bu dönemlerde araca hiçbir şekilde Mtv (bandrol) işlemez. Çekme belgeli araçların satışları plakalı araçlar ile aynıdır. Noter satışı yapılır.

Araç muayene cezası silinir mi?

Son dakika af yasasında önemli değişiklik geldi. Af yasa teklifinde önemli eklemeler yapıldı. Esnaf, hekim, avukat gibi meslekler aidat borçları, trafik cezaları ve bunların yanı sıra aracının muayenesini yaptırmadığı için ceza yazılan araç sahiplerinin cezaları affedilecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *