Soru: Ikinci El Araba Satışı Nasıl Yapılır?

Araba devir işlemleri nasıl olur?

Araç, alıcı adına tescil edilir ve noter devri gerçekleşir. 301 TL’lik (2021 fiyatıdır) noter ücretini alıcının ödemesi gerekir. Satıcı adına olan ruhsat iptal edilir ve yeni tescil belgesi hazırlandıktan sonra satış belgesi sunulur. Böylece noter satış işlemleri gerçekleşmiş olur.

İkinci el kredili araç satışı nasıl yapılır?

Öncelikli olarak ikinci el arabanızı satın almak isteyen kişi, taşıt kredisi kullanacaksa aracınızın ruhsat fotokopisini sizden talep eder. Daha sonra sizden aldığı ruhsat fotokopisi ve diğer başvuru evraklarıyla birlikte bankaya giderek taşıt kredisi başvurusunda bulunur.

Farklı illerden noter satışı yapılır mi?

Tapu kanununda yapılan değişiklik ile gayrimenkul satış, bağış ve mal değişim işlemlerinde yeni bir döneme de girilmiş oldu. Yeni yıldan itibaren alıcı ve satıcıların farklı tapu müdürlüklerinde bulunmaları halinde de devir işlemleri gerçekleştirilebilecek.

Araç satışı için ne gerekli?

Araba Satarken Gerekli evraklar

 • Noter satış belgesi.
 • Vergi ilişik kesme belgesi.
 • Trafik sigorta poliçesi.
 • Tescil ve trafik belgesi.
 • Vergi numarası
 • Plaka numarası
 • Eğer işlemleri ruhsat sahibi dışında biri yapacaksa vekalet.
You might be interested:  Sık sorulan: Araba Nasıl Pert Edilir?

Araç tescil belgesi ile satış yapılır mı?

Alıcı adına düzenlenen tescil belgesi noterler tarafından adrese teslim ediliyor. Eğer gerekirse yine bu geçici belge ile araç satışı da yapılabilmektedir. Aracı satın alan kişinin, noter satış işlemleri tamamlandıktan sonra 10 gün içinde zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekmektedir.

Araba devri kaç TL?

2021 yılı noter’de araç satış işlemleri için noter’e ödemeniz gereken tutar ise 273.00 TL ‘den 301,00 TL ‘ye yükselmiştir. Son fiyat zamları ile 2021 yılı noterde araç devir işlemleri ve plaka değişikliği için ödemeniz gerek tutar 301,00 TL ‘dir. Bilgilerinize sunar güvenli alış verişler dileriz.

Kredili araç satışı nasıl oluyor?

Eğer bunu kabul edecek bir alıcı bulursanız kredi borcunun devir işlemi gerçekleştirilmelidir. Bunun için notere gidilerek sözleşme yapılır. Sözleşmede aracı satın alacak kişi aracın kalan kredi borcunu ödeyeceğini beyan eder ve borç bitiminden sonra aracın bu alıcının üstüne olacağı belirtilir.

Bankadan kredili araç satışı nasıl yapılır?

Banka kredili aracınızı, borcunuz birmeden satmak istiyorsanız öncelik olarak notere gitmeniz gerekir. Noterde yapılacak olan sözleşmeyle birlikte araç satış işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Noterde imzalanan sözleşme ile birlikte aslında temel kullanım hakkı tanımlanmaktadır.

Kredi çekilen araç satılabilir mi?

Hem sıfır km araçlar hem de ikinci el otomobil kredisi kullanılarak satın alınan araçlar, taşıt kredisi vadesi dolmadan önce satılabilir. Bunu engelleyen herhangi yasa yoktur. Size en uygun taşıt kredisi kullandıran banka, borcun geri ödenmesini rehin yoluyla güvence altına alma seçeneğini şüphesiz kullanacaktır.

Başka tapudan satış yapılır mı?

Mesken, işyeri, arsa ve arazi gibi taşınmaz malların devir işlemleri taşınmazın yer aldığı tapu dairesinde yapılıyor. 2011 yılında Tapu ve Kadastro yönetmeliğinde yapılan bir değişiklik ile artık Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) sayesinde başka şehirden tapu devri yapılabiliyor.

You might be interested:  Sık sorulan: Dunyada En Ucuz Araba Hangi Ülkede?

Farklı illerden tapu satışı nasıl yapılır?

Başka ilden tapu satışı nasıl yapılıyor?

 1. İlk önce alıcı ve satıcı, bulundukları şehirlerdeki tapu müdürlüklerine giderek, başka bir şehirdeki gayrimenkulün satış işlemi için başvuruda bulunuyor.
 2. Yapılan başvuru üzerine müdürlük, TAKBİS üzerinden, tapunun asıl bulunduğu tapu müdürlüğünden yetki talebinde bulunuyor.

Başka ilden tapu satışı kaç gün sürer?

Tapu devri sıranında istenen evraklar alıcı ve satıcıdan farklı farklı temin ediliyor. Tapuda devir yapabilmek için gerekli belgeler önceden hazırlandığı taktirde tapu devri kısa sürede gerçekleştiriliyor. Bu işlemleri tamamladıktan sonra tapu devri 1 veya 2 gün içinde kolaylıkla hallediliyor.

Araba satarken noterde nelere dikkat edilmeli?

Noterlikte Yapılan İşlemler

 • Ruhsat.
 • Vekâletname (bazı durumlarda)
 • Plaka (bazı durumlarda)
 • Vergi numarası (Bazı durumlarda)
 • Trafik belgesi.
 • Kimlik belgesi.
 • Aracın alış ve satışı işlemleri için engel bir durum olup olmaması
 • Satış sözleşmesi.

Araba satışında ruhsat gerekli mi?

Alıcı ve satıcının araç ruhsatı ve kimlik fotokopileriyle birlikte notere başvurması gerekir. Araç üzerinde tedbir, haciz ya da ipotek bulunmuyorsa, noter tarafından satış sözleşmesi çıkarılır.

Otomobil alım satım vergisini kim öder?

Noter ‘de araç satışı yapılırken araç devir ücretinin alıcı tarafından ödemesi gerekir. Satıcının herhangi bir noter ücreti ödemesi söz konusu değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *