Soru: Sıfır Araba Egzoz Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Sıfır ticari aracın ilk muayenesi ne zaman yapılır?

KAÇ YILDA BİR ARAÇ MUAYENESİ YAPILIR? Yeni otomobil yeni sıfır km bir araç satın aldıysanız ilk üç sene boyunca muayeneye ihtiyacınız olmaz. İlk muayeneden sonra ise 2 yılda bir aracınızı muayene ettirmeniz gerekir.

Araç egzoz Muayene kaç yılda?

Egzoz gazı emisyon ölçümü; – Hususi (Binek) ve Resmi Otomobillerde: İlk üç yaş sonunda ve sonrası her iki yılda bir, – Diğer Motorlu Taşıtlar: İlk bir yaş sonunda ve sonrası yılda bir yapılmalıdır.

Sıfır motor kaç yıl sonra muayene olur?

Motosiklet Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır? Motosikleti satın aldıktan 3 yıl sonra ilk muayenenin yaptırılması gerekir.

Egzoz emisyon kaç yilda bir yapilir?

Binek ve resmi motorlu araçlar(otomobiller) için egzoz emisyon ölçümü sıklığı ilk üç yaş sonu ve üç yaş sonrası her iki sende birdir. Diğer motorlu taşıtlar için ise bu sıklık bir yaş sonu ve sonrası için senede bir olarak belirlenmiştir.

Ticari araçlarda muayene kaç yılda bir yapılır?

Diğer motorlu araçlar sınıfında yer alan taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar ve römorkları ilk 1 yaş sonrasında yılda bir kez muayene edilir. Motosiklet vb. iki ya da üç tekerlekli araçlar ve römorkları ilk 3 yaş ve sonrası her 2 yılda bir kez araç muayenesinden geçer.

You might be interested:  Sık sorulan: Sıfır Araba Motoru Nasıl Açılır?

Ticari taksiler kaç yılda muayene?

Araç Muayene Periyodları İlk üç yaş ve sonrası her üç yılda bir muayene edilmelidir. İlk bir yaş ve sonrası yılda bir muayene edilmesi gerekmektedir. ( Taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar bu gruba dahildir.) İlk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir muayene edilmelidir.

Egzoz muayenesi 1 gün geçerse ne olur?

Egzoz muayenesi geciktiği için ekstra olarak bir ceza ücreti kesilmez. Kesilen cezalar 30 gün içerisinde ödenmezse ödenmeyen her ay için %5 gecikme faizi uygulanmaktadır.

2020 egzoz muayenesi ne kadar?

Yetkili servislerde tüm motorlu taşıtlar için egzoz muayenesi yaptırabilirsiniz. 1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla egzoz muayene ücreti 65 TL’dir.

Ankara araç egzoz muayenesi nerede yapılır?

Çankaya Yetkili Egzoz Muayene İstasyonları

  • Firma Adı: Anka Oto Yed. Par.
  • Adres: Ilkadım Mah.
  • Firma Adı: Ata Otomotiv Ticaret A.ş
  • Adres: Mevlana Bulvarı Konya Yolu No:148 Çukurambar Çankaya.
  • Firma Adı: Efe Anka Mot. araç.
  • Adres: Eskişehir Yolu Dumlupınar Blv.no: 186/a Çankaya.
  • Firma Adı: Ekol Oto Serv.
  • Adres: Dikmen Cad.

Araç muayenesi kaç gün gecikebilir?

Araç sahiplerinin düzenlemeden yararlanması için belirli bir gecikme süresi sınırı bulunmamaktadır. İlgili düzenlemeden, muayenesi 1 ay geciken araçlar da faydalanabildiği gibi, 5 veya 10 yıldır muayeneye gelmeyen araçlar da faydalanabilecektir.

Ilk muayene geçerlilik süresi ne demek?

Aracınız otomobil sınıfında değerlendirilir ise muayene periyodunuz ilk 3 yıl sonunda ve devamında 2 yılda bir olarak, kamyonet sınıfında değerlendirilir ise ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir kez olarak periyodunu sürdürecektir.

50 cc motor muayene var mı?

– Bu işlemler esnasında satın aldığınız 50 cc motosikleti üzerinize alabilmek için notere gitmeniz gerekiyor. Daha sonra da 2 yılda bir muayene gerektiren motosiklet çeşitleri arasında yer almaktadır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Araba Koltuk Kiri Nasıl Temizlenir?

Egzoz emisyon ölçümü muayeneden önce mi?

Ayrıca TÜVTÜRK tarafından gerçekleştirilen ve yaptırılması zorunlu olan rutin araç muayenesi öncesinde de egzoz ölçümü yaptırmalısınız. Aksi takdirde aracınız kusurlu sayılabilir.

2021 araç muayene ücreti ne kadar?

2021 araç muayene ücreti, aracın niteliğine göre değişir. Bu kapsamda araç cinslerine göre muayene ücreti aşağıda belirtilmiştir: Otomobil, kamyonet, minibüs, römork ya da yarı römork araçlar için 372,88 TL. Kamyon, otobüs, tanker ve çekiciler için 462,56 TL.

Muayene gecikme cezası ne kadar?

Muayene süresi geçen (TÜVTÜRK gecikme ) araçlardan, muayene geçerlilik tarihlerinden itibaren gecikme bedeli alınmaktadır. Gecikme bedeli muayene süresi geçirilen her 1 ay için muayene ücretinin %5’i şeklinde hesaplanmaktadır. Bu tutarlar Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı’na aktarılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *